Podróżować

Jazda po lodzie w krainie czarów zimowych

Anonim

Niezapomniane wrażenia z Koła Podbiegunowego: Nowa Jaguar Land Rover Ice Academy to prawie wszystko, czego się spodziewaliśmy. Recenzja.

Wyzwanie: Naucz się umiejętnie dryfować po zakrętach, nie tracąc kontroli nad samochodem

awanturnictwo

Tam musisz iść

To najpiękniejszy apartament w południowych Niemczech

hotel

O wiele za rzadko odważasz się wyrwać z przyzwyczajeń i spróbować czegoś niezwykłego i nowego. Spa na wakacje? Ładnie, ale prosto. Aktywne wakacje? Ekscytujące, ale także wypróbowane kilka razy. A może krótka wycieczka do najbardziej "ciepłego" krajobrazu Szwecji w Laponii i jazda po lodzie z najnowszymi samochodami? Oczywiście bierzesz kierownicę w swoje ręce. Udaliśmy się do istniejącej Jaguar Land Rover Ice Academy w Arjeplog od 2017 roku i nie tylko nauczyliśmy się dużo o samochodach podczas jazdy po lodzie.
Jesteś fanem samochodu? Nie przegap futurystycznej serii zdjęć samochodów latających.
Prowincja gdzieś w pustkowiu Na północy Szwecji iw prowincji Lapland jest małe miasteczko Arjeplog.Wystarczająco duże, aby zbudować Akademię w pobliżu dużego jeziora, gdzie można przetestować zimowe osiągi niektórych samochodów. Mieliśmy przyjemność latania Jaguarem F-Pace, Jaguarem F-Type i Range Roverem Sports po lodzie. Jest to mało prawdopodobne, aby było tak prawdziwe dla większości z was, jak było to na początku, ale możemy was uspokoić: już wiemy, jaki będzie twój nowy ulubiony samochód.
Przez dwa dni pokazywali nas znani profesjonalni kierowcy, trenerzy produktów i instruktorzy jazdy, wyjaśniający efekty DSC ( Dynamic Stability Control, w naszym przypadku EPS) podczas jazdy na lodzie i bezpiecznego prowadzenia samochodu może kontrolować bez wchodzenia w wiele banków śniegu.

To jest to! Po przejściu tak zwanych "snowbanks", Jaguar F-Type nie może już wyjść bez pomocy (jak odkryliśmy …)

DSC- Słowo czasu Co oznacza DSC?Z reguły jedziemy z DSC, co oznacza, że ​​jeśli samochód grozi wybuchem z powodu mokrych lub śliskich dróg, DSC reaguje z prędkością błyskawicy i przeciwdziała. Moc silnika jest tutaj dławiona, a koła hamowane indywidualnie. Jeśli wyłączysz funkcję teraz, to samochód jest trudny lub niemożliwy do kontrolowania. Jeśli jedziesz szybkim tempem po śliskiej drodze, ogon się odwraca, a samochód grozi zwrotem. Zawodowiec może trzymać samochód w rufie i zaczyna "dryfować". Drifting to napęd poprzeczny samochodu, w którym koła się obracają - na lodzie dzieje się to szybciej niż jest to pożądane. Celem całości jest jednak skierowanie samochodu z powrotem na właściwy tor bez przemieszczania ramion podczas obracania kierownicą w przód iw tył.
To nie zależy od prędkości

Kiedy dryfujesz na lodzie, nie ma znaczenia jak szybko jedziesz, ale aby osiągnąć odpowiednią prędkość, a przede wszystkim utrzymać. Na różnych torach nauczyliśmy się, jak kąt krzywych zachowuje się z prędkością: Przed obrotem 180 stopni: stopa na hamulcu! Podczas wychodzenia z zakrętu pedał przyspieszenia może być nadeptywany, ale kierownica powinna być nieruchoma. Tutaj odkrywamy pierwszą trudność: kontrowanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

W kolumnie samochodowej codziennie jeździło do zamarzniętego jeziora. Wnętrze można również zobaczyć (po prawej)

Dynamiczny dryf i dryf precyzji
Różne techniki jazdy pomagają nam nie tylko zrozumieć zachowanie samochodu, ale także zoptymalizować nasze umiejętności prowadzenia pojazdu. Dynamiczny slalom został zaprojektowany, aby wykonywać płynne ruchy kierownicą po śliskich drogach i pozwolić, by samochód ślizgał się, podczas gdy w dryfach precyzyjnych kluczowe znaczenie ma optymalna prędkość i stosunek samochodu do krzywej. Pamiętaj!
popyt

Przytulny: Pomiędzy ćwiczeniami jeździeckimi odbywał się wypoczynek w kabinie Akademii Jaguara Land Rovera

Kierowanie profesjonalnym i wyścigowym ekspertem samochodowym Stuart Clarke zawsze był z nami połączony przez walkie-talkie i dokładnie obserwował, co zrobiliśmy źle podczas jazdy. Na tyle poważny, aby zadać koneserowi samochodowemu kilka pytań:
Madame.de: Na czym polega trudność w dryfowaniu?
Stuart Clarke: Trudność polega na używaniu sterowania samochodem na lodzie bez żadnej stabilności. Podobnie hamowanie jest oczywiście bardzo trudne ze względu na powierzchnię. Ludzie zwykle reagują o wiele za późno.
Jakie błędy często popełniasz na początku?
Stuart Clarke: Wielkim błędem jest zbyt szybkie wchodzenie w zakręty. W rezultacie gorączkowo próbujesz rozerwać samochód, zamiast pozwolić mu się kręcić wokół siebie. Nadsterowność jest również częstym początkowym błędem.
Czy jazda na lodzie ma coś wspólnego z twoimi umiejętnościami jazdy?

Stuart Clarke: Powiem tak: zyskujesz więcej pewności siebie w swoim stylu jazdy. Uczymy ludzi, aby szybko hamować i pokazać, jak samochód zachowuje się na śliskich drogach. Różne ćwiczenia, takie jak ślizganie się po okręgu i pomoc w jeżdżeniu slalomem.
Jaki jest cel tego dwudniowego doświadczenia?
Stuart Clarke: Najpierw powinieneś dobrze się bawić i oczywiście cieszyć się całym spektaklem. Każdy uczestnik jest początkowo na innym poziomie. Więc jeśli masz poczucie, że zoptymalizowałeś swoje umiejętności prowadzenia pojazdu: doskonały! Oczywiście chcemy przekazać nowe umiejętności prowadzenia samochodu, które nigdy wcześniej nie były używane. Dotyczy to również prowadzenia samochodu bez sterowania na kierownicy.

A co powiesz na sundownera i #landrover?