Podróżować

Przewodnik po mieście: Budapeszt

Anonim

W Budapeszcie wiele się teraz dzieje. Stary urok pałaców Art Nouveau spotyka się ze wspaniałymi sklepami i eleganckimi barami. A kuchnia również świętuje nową lekkość (bez gulaszu)

Skok w czasie pomiędzy Budą i Pesztem
Wielki Efraim Kiszon urodził się w Budapeszcie i tam dorastał. Chociaż później uważał Izrael za swoją ojczyznę, utrzymywał w swojej duszy wyjątkową płynność węgierskiej stolicy:tę mieszankę subtelnego humoru i cichej melancholii, którą wszyscy odczuwają, gdy po raz pierwszy przyjeżdża do miasta. Przeżyje czas w kawiarniach na przełomie wieków, w karczmach burżuazyjnych i tradycyjnych łaźniach termalnych. I nawet na spacerze po zamkowej dzielnicy Budy - połowie miasta - przypominającej skansen z Bastionem Rybackim, Matthias Church i National Gallery - wszystko wydaje się być takie samo.
Różne na przeciwległym brzegu Dunaju: tutaj Pest pokazuje wiele nowych twarzy. Sklepy Trend i modne designerskie hotele ożywiły ponadczasową elegancję pałaców Art Nouveau na Andrássy Boulevard. Pojawiają się też nowe kulinarne ciągi: coraz więcej fajnych kawiarni i bistr można znaleźć obok nostalgicznych kawiarni. Człowiek ćwiczy nową łatwość z lokalnymi recepturami, eksperymentując z egzotycznymi kompozycjami. Bez gulaszu i skrzypiec. Najbardziej ekstremalnym przykładem odejścia jest odkrycie dzielnicy Elisabethstadt lub VII. Jako nowej dzielnicy sceny.Podczas, gdy żydowskie życie zmienia się tu na nowo w nowoczesnej formie, chorobliwa architektura rozpadających się secesyjnych budynków służy młodym trendsetterom jako tło dla ekscytujących, czasami przenikliwych pubów z ruinami. Oczywiście z sukcesem: kultowy bar "Szimpla" ma już siostrę w Berlinie-Friedrichshain.
Christine von Pahlen

Galeria | Citytrip Budapeszt