Podróżować

Bruksela

Anonim

Co dwa lata Bruksela, zalążek Art Nouveau, otwiera najpiękniejsze domy: skarby architektury Belle Époque.

Bruksela, to nie tylko UE, to także piękne budynki w stylu Art Nouveau.

Jeśli zapytasz jakąkolwiek osobę, co myślisz o Brukseli w pierwszej kolejności, to nieuchronnie przychodzi odpowiedź UE. Daleko usunięte, Grand Place, które Jean Cocteau określił kiedyś mianem "najpiękniejszego teatru na świecie", to Atomium, niegdyś uwiecznione na znaczkach pocztowych - wizytówce Światowych Targów w 1958 roku - lub barokowy brąz Manneken Pis, który robi to, co sugeruje nazwa ujawnia.
Atrakcje w Brukseli
Ludzie wykształceni kulturalnie na ogół odnoszą się do Musée Royaux des Beaux-Arts ze wspaniałymi dziełami Hieronima Boscha, Hansa Memlinga, Rogiera van der Weydena, Rubensa, van Dycka itd., W zależności od ich pokolenia i preferencji Musée Magritte.Albo przypominają sobie, że Bruksela jest światową stolicą komiksu , nie tylko z powodu komiksowego centrum Centre Belge de la Bande Dessinée i Tintina, znanego również jako Tim i Struppi. Inną jest nowa atrakcyjna królowa Matylda (jak się nazywał król?), Belgijskie piwo, belgijska czekolada i ogólnie nie pogardzana belgijska kultura jedzenia.
Art Nouveau

Dom architekta Ernesta Blérota w powiecie Ixelles.


Ale jedną rzecz, która czyni Brukselę absolutnie wyjątkową, jest zapominanie. Fakt, że w Brukseli był kolebką secesji, secesji, jak to się nazywa lokalnie, i że nie ma nigdzie więcej budynków w stylu Art Nouveau niż tutaj. W samej Brukseli przez długi czas nie zdawali sobie sprawy z tego kulturowego skarbu, od lat niszczyli dzieła takie jak ważny Maison du Peuple przez prawdziwego ojca secesji, architekta Victora Hortę (1861-1947). Od tego czasu słowo "bruksellizacja" krąży po całym francuskojęzycznym świecie, oznaczając tak bezmyślną destrukcyjną wściekłość, że nawet padła ofiarą paryskich sal. Te czasy na szczęście się skończyły.
Tymczasem kultywuje się secesję i - także znaczące, ale nie tak wyjątkowe - dziedzictwo art-deco miasta i stara się je uwidocznić. Przede wszystkim secesyjne Biennale (Art Nouveau i Art Deco Biennale) oferuje - rzadką - możliwość spojrzenia poza wspaniałe secesyjne fasady, które zazwyczaj pozostają zamknięte dla publiczności. W sumie ponad 60 spektakularnych budynków w stylu art nouveau i art deco można zwiedzać co dwa lata od środka.
Oczywiście, byłoby to atrakcyjne, gdyby przewodnik ekspercki wyjaśnił różnice między stylem kwiatowym i geometrycznym, rozwojem pracy poszczególnych architektów lub wojną religijną między konserwatywnymi katolikami, którzy w dużej mierze odrzucają Art Nouveau i wolnomularzy oraz inne wolne duchy, które przyjmują nowy kierunek. Ale naprawdę fajnie jest samemu poszukać Art Nouveau w Brukseli.Specjalne mapy przedstawiające różne trasy są cenną pomocą.
Victor Horta
Niezależnie od tego, czy z pomocą, z mapą, czy bez bardziej precyzyjnych pomocy: Victor Horta jest jedynym, który może zignorować piękno brukselskiej architektury secesyjnej. Jako wstęp do bliższych relacji z genialnym architektem, Muzeum Horta poświęcone mu w dzielnicy Saint-Gilles jest właśnie tym. Mieści się w nim dawny dom Horty, zbudowany przez niego w 1898 r., A także jego dawne studio, które stworzył (prawie) w oryginalnym stanie. "Nie ma tu już znaczenia symetria i jednolitość: architektura wymyśliła otwarty plan piętra, bez żadnych formalnych ograniczeń", pisze Pierre Loze w swoim wspaniałym (również niemieckojęzycznym) tomie "Portret Brukseli - Belle Epoque" (Vincent Merckx Éditions).
Otwarta struktura, w której zalane światłem schody często odgrywały centralną rolę, prawie codzienne połączenie estetycznych i użytecznych punktów widzenia, postępująca postawa humanistyczna, która chciała rozjaśnić życie i, w dosłownym tego słowa znaczeniu, wyraźną tendencję do Gesamtkunstwerk: Wszystkie te cechy stylu Horty były naprawdę rewolucyjne w tym czasie. Podobnie materiały, które on i inni wyzwolili z kontekstu przemysłowego, w którym wydawali się do tej pory możliwy. Metalowe filary nagle nie były już zamaskowane w sferze prywatnej, ale pozostały widoczne i do pewnego stopnia akceptowane społecznie. Płytki użyte w paryskim metrze ozdobiły jadalnię Horty.
Art nouveau

Brasserie Falstaff w Brukseli.


Już w 1893 roku Horta zaprojektował Hotel Tassel, w którym nie tylko dynamiczne formy wegetatywne budziły zdziwienie, ale także stylizacja aż do ostatniego szczegółu, jeśli tylko klamka. "Pewnego dnia pielgrzymujesz do tego domu" - napisał historyk Sander Pierron w 1897 r. - i nie mylił się. Niemal równocześnie z Tassel, architekt Paul Hankar ( 1859-1901 ), który był bardziej zainteresowany fasadą niż wnętrzem, zaprojektował surowy geometryczny, ale także rewolucyjny budynek, Maison Hankar.Podwójny strajk dwóch architektów oznacza narodziny secesji, której piękna, nawiasem mówiąc, nie należy wygasać dwie dekady później. Ale na razie młody, świeży styl jest nadal w najlepszym wydaniu, na przykład w genialnej konstrukcji żelaznej, którą Paul Saintenoy (1862 - 1952) zbudował dla byłego domu handlowego Old England w latach 1898/99. W budynku znajduje się dziś warte obejrzenia muzeum instrumentów muzycznych.
Oczywiście, Horta Museum, Old England, lub centrum komiksowe zaprojektowane przez Hortę to punkty orientacyjne do odkrycia, ale są też obszary, w których przypadkowo odkrywa się całe ulice z być może nieco mniej spektakularnymi, ale dość niezwykłymi budynkami w stylu Art Nouveau, A jeśli przyjrzysz się temu bliżej, możesz zauważyć kwiatowy otwór na letterbox lub ukryty podpis architekta na fasadzie.Najpóźniej jest czas na nagrodę, na drinka w restauracji w autentycznym stylu secesyjnym.

Porady dotyczące podróży Bruksela

 • hotele

  Najpiękniejsze hotele dla słodkich snów.
  Numer kierunkowy Bruksela: 0032/2

 • HOTEL LE XVII

  Ten uroczy hotel był niegdyś rezydencją hiszpańskiego ambasadora niedaleko Wielkiego Placu. Ten charakterystyczny dom z barokową halą ma dzisiaj klasową i ponadczasową elegancję. Inne plusy: wyjątkowa obsługa, przyjemny bar i niebiański spokój wszędzie. Niektóre z 24 luksusowo urządzonych pokoi posiada taras z widokiem na Wieżę Ratuszową.
  Pokój dwuosobowy od 200 euro. Tel. 517 17 17, Informacje: ledixseptieme.be

 • HOTEL METROPOLIS

  W najstarszym hotelu w Brukseli wznosił się budynek Belle Époque z 1895 roku, Albert Einstein i Sarah Bernhardt, Konrad Adenauer i niezliczone inne gwiazdy. Każdy, kto nostalgicznie opłakuje wspaniałość dawnych czasów, może przynajmniej wyobrazić to sobie w jednym z 270 pokoi lub w jednym z 20 apartamentów. Piano bar, kawiarnia i restauracja uzupełniają wspaniałą ofertę.
  Pokój dwuosobowy od 85 Euro. Tel. 217 23 00, Informacja: metropolehotel.be

 • HOTEL BLOOM

  Tuż obok Starego Ogród Botaniczny jest hotel, którego 305 pokoi zaprojektowanych jest indywidualnie przez młodych artystów. Opiera się na nowoczesnym purystycznym designie. Szczególnie uroczy: pokoje z widokiem na szklarnie Ogrodu Botanicznego, gdzie mieści się centrum kulturalne francuskojęzycznej społeczności i mała sympatyczna kawiarnia ze słonecznym tarasem.
  Pokój dwuosobowy od 80 euro. Tel. 220 66 11, Informacje: hotelbloom.com

 • PYSZNE ŻYWNOŚCI

  Kulinarna Bruksela ma wiele do zaoferowania oprócz słynnych belgijskich frytek - najlepszych adresów.

 • BOZAR BRASSERIE

  Wizyta w tej eleganckiej restauracji z autentycznymi sufitami Art Deco na parterze zaprojektowanego przez Victora Horta Palais des Beaux-Arts stanowi idealne uzupełnienie wystawy lub wieczornego koncertu w Centrum Kultury Bozar. Gwiazdorski szef kuchni David Martin przynosi proste, ale jednocześnie wyrafinowane, idiosynkratyczne, interpretacyjne dania z brasserie. Oczywiście można zobaczyć listę win.
  Rue Baron-Horta 3, tel. 503 00 00

 • Kwint

  Bezpośrednio przy Kunstberg można tu zjeść w miłej i zadbanej atmosferze oraz w pobliżu gigantycznej, przypominającej latawiec miedzianej rzeźby Arne Quinze. Z tarasu roztacza się wspaniały widok na miasto. Obsługa jest uważna i bardzo łaskawa. Idealny na mały, ale dobry obiad w południe.
  Mont des Arts 1, tel. 505 95 95

 • BELGA KRÓLOWA

  Zaprojektowana przez Antoine Pinto, XIX-wieczna szklana restauracja z kopułą, która oferuje nie mniej niż 300 miejsc w byłym banku, jest szczególnie popularna wśród eleganckich i międzynarodowych klientów. Specjalnością są ostrygi, którymi można delektować się w barze z ostrygami w piwnicy, ale także w prawdziwej restauracji. W żywej atmosferze goście nie są znudzeni, którzy są tam solo: zawsze jest coś ekscytującego do oglądania.
  Rue Fossé Aux Loups 32, tel. 217 21 87

 • JEDEN PIĆ - LUB DWIE

  Najpiękniejsze bary w Brukseli.

 • FALSTAFF

  Uczeń Victora Horta, niejaki monsieur Houbion, zaprojektował to miejsce w 1903 roku, a lustra, świeczniki i inne zasoby fascynują je do dziś. Możesz tu przyjść - bardzo blisko giełdy - przyjdź po piwo lub skosztuj kuchni regionalnej.
  Rue Henri-Maus 19, tel. 511 87 89

 • PODAJNIK LA MORT

  Nie należy odkładać imienia "na nagłą śmierć". Jacques Brel i Maurice Béjart już tu siedzieli, aw atmosferze belle époque lubi się zapomnieć, kiedy serwowane jest jedno lub dwa piwa Gueuze (letnie!).
  Rue de la Montagne-aux-Herbes Potagères 7, tel. 513 13 18

 • znaleziska

  Adresy, o których należy pamiętać.

 • SKLEP FLAGASTWA W SKLEPIE

  Trudno wydostać się z tego sklepu projektowego, nie kupując niczego. Wybór w plastikowym raju jest dość przytłaczający. Dla przypomnienia, dla Kartella, Philippe Starck stworzył swoje krzesło "Louis Ghost", by nadać nazwę obiektowi gwiezdnemu.
  Rue Antoine Dansaert 2, tel. 514 79 45

 • PRACE

  Blankiety firmowe, rysunki, książki - wszystko, co jest papierowe i niezwykłe, można znaleźć w tym małym, wykwintnym sklepie. Na przykład oryginalne rysunki mody autorstwa Gruau, Antonio, Bérarda i innych, a także skarb pełen niespodzianek.
  Rue de Flandre 19, Tel. (Mobile) 488 86 26 22

 • LAURENT BERBAUD

  Radość z jego czekolady sprawia, że ​​jest piękna, twierdzi czarująca belgijska scena czekolady - i jedna z jego gwiazd. Czasem spotykasz go w swoim sklepie, a jego fascynacja czekoladą jest natychmiast zaraźliwa. Rozmowa z nim to prawdziwa przyjemność. Pamiętaj, aby zapytać o jego stworzenie moreli - jego i naszego ukochanego.
  Rue Ravenstein 2d, Tel .: 51116 02

 • Stijl

  Założony w 1984 roku pierwszy belgijski sklep z projektantami w Brukseli był kiedyś punktem wyjścia do powstania dzielnicy mody przy rue Antoine Dansaert - i do dziś pozostaje liderem belgijskiego projektowania modowego. Tutaj znajdziesz stroje Driesa Van Notena, Ann Demeulemeester, Raf Simonsa lub młodego wspinacza Tima Van Steenbergena.
  Rue Antoine Dansaert 74, Tel. 512 03 13

 • MANUFACTURE BELGE DE DENTELLE

  Dla tych, którzy nie chcą opuścić Brukseli bez zasłaniania się znaną na całym świecie ręcznie tkaną brukselską koronką, ten sklep, założony w 1810 roku, jest prawdziwym rajem - bez względu na to, czy chodzi o elementy vintage, czy nowe towary. Grzesznie drogie ceny są absolutnie odpowiednie dla najwyższej jakości.
  Gallery de la Reine 6 - 8, tel. 511 44 ​​77

Rüdiger von Naso