Ludzie

Peggy Porschen: Królowa ciast weselnych

Anonim

Jest znana ze swoich wymyślnych ciast i słodziła wiele weselnych gwiazd: Peggy Porschen. Rodzimy Niemiec przeniósł się do liceum w Anglii, gdzie nauczyła się jej rzemiosła od podstaw. Tutaj przedstawiamy Peggy Porschen i jej ciasta weselne.

Peggy Porschen przywołuje prawdziwe dzieła sztuki ze swoimi ciastami.

Od osoby, która wyruszyła, by nauczyć się piec: Chociaż Peggy Porschen urodziła się w 1976 r. W Düren, ale długo nie utrzymywała ich w ojczyźnie. Z przystankiem jako stewardessa znalazła w Wielkiej Brytanii swoje wielkie szczęście: pieczenie. Pod koniec lat 90. Peggy Porschen odwiedził słynną szkołę kulinarną "Le Cordon Bleu" i specjalizował się w francuskiej pâtisserie. W 2003 r. Cukierniczka założyła własną firmę Peggy Porschen Cakes i od tego czasu opublikowała kilka bestsellerów z dziedziny projektowania ciast i pieczenia.
W londyńskiej dzielnicy Belgravia jesienią 2010 roku otwarty został Peggy Porschen Parlor, w którym pyszne przysmaki są nie tylko prezentowane, ale na szczęście można je również zabrać do domu. Jest tylko jeden problem: musisz zdecydować - a to nie jest takie łatwe z tą kuszącą selekcją: ciastko z fasolką waniliową i lukier waniliowy jest połączone z filiżanką truskawek i szampanem.A może wolisz odmianę Czarnego Lasu i Wiśni, która przywołuje wspomnienia z domu Peggy Porsch? Och, co do diabła - po jednym z każdego!

Urocze ciasta weselne autorstwa Peggy Porschen.

Akademia Peggy Porsch Albo jeszcze lepiej: po prostu wybierz jedną z każdej odmiany. Tak jakby Peggy Porschen i tak nie miała wystarczająco dużo do zrobienia, na początku 2011 roku otworzyła swoją "Akademię Peggy Porsch", która przyciąga wzrok jasną różową fasadą i pięknymi ciastami w oknie wystawowym. Aby udowodnić, że są kursy na ciastka, babeczki i ciasta weselne, albo dla podstaw lub dla zaawansowanych cukierników (od 340 euro).

Galeria | Jedzenie Wyśmienite ciasta

Możesz także kupić dyplom Akademii, w którym uczysz się na przykład pieczenia, nakładania warstw i dekorowania. W ciągu pięciu dni sześciu uczestników może unosić się w koronie cukrowym, wyczarowywać babeczki i ciasta oraz dekorować je nadzieniami, lukrowaniem i lukrowaniem. Koszt: około 1500 euro. Lub, jeśli specjalizujesz się tylko w kunsztownej produkcji ozdobnych kwiatów we wszystkich kształtach i kolorach - masz nawet dziesięć dni w Akademii Peggy Porsch (około 2800 euro). A potem zaczyna się od nowa: musisz zdecydować - najlepiej więc zmiażdżyć ciastko i spokojnie myśleć.

W Akademii Peggy Porsch możesz nauczyć się słodko-słodkiego rzemiosła.