Ludzie

dźwięki soul

Anonim

Kent Nagano wyjaśnia, dlaczego muzyka klasyczna czyni nas szczęśliwszymi i mądrzejszymi w jego "wspaniałej" autobiografii.

Jego kosmos, jego język, całe jego istnienie jest muzyką. Znajduje to odzwierciedlenie nie tylko w (częściowo niemieckiej, w większości angielskiej, często francuskiej) rozmowie z Kentem Nagano w romantycznym miasteczku winnym Grafenegg w Dolnej Austrii, gdzie dyrygent później udzieli świetnego koncertu.
Autobiografia Kent Nagano
Również w książce "Expect miracles!" (Berlin Verlag, 22, 90 euro), która napisała 62-latków razem z publicystką Inge Kloepfer, muzyka nadaje ton: Nie ma konwencjonalnego Autobiografu na temat życia i Stacje kariery, ale artystyczna historia rozwoju. W kategoriach energetycznych maestro domaga się od (kulturowej) polityki egalitarnego podejścia do muzyki klasycznej i wczesnej edukacji muzycznej jako podstawowego prawa dla wszystkich. Tak jak on sam doświadczył jej jako dziecko w Morro Bay w Kalifornii na wybrzeżu Pacyfiku.

Jak tysiąc słońc

Sol Gabetta o swojej wizji doskonałej muzyki

artysta

Rodzice - obaj przyrodnicy, obaj z rodzin imigrantów z Japonii - przywiązywali wagę do muzyki house. Ale nie poświęcony im jest pierwszy i najbardziej osobisty rozdział książki, ale gruziński muzyk Wachtang Korisheli, który uciekł ze Stalina do USA i jako nauczyciel w szkole podstawowej zapewnił, że młody Kent nauczył się grać na pianinie i klarnecie obok deski surfingowej. W ten sposób zasiał ziarno do późniejszego studiowania muzyki Nagano na Uniwersytecie Kalifornijskim, pierwszego stanowiska dyrygenta w Bostonie, triumfującego jako dyrektor muzyczny w Lyonie, Manchesterze, Berlinie, Monachium i od września 2015 r., A następnie w Hamburgu.
"Spodziewaj się cudów!"

"W ludzkiej naturze należy reagować na nieoczekiwane. I właśnie to oferuje nam muzyka klasyczna - mówi Kent Nagano, gestykulując tak elegancko, jakby trzymał pałeczkę. Odkrywa istotę swojej sztuki w "Oczekiwaniu cudów!" W swoim podejściu do twórczości swoich ulubionych kompozytorów oraz w hołdzie dla mentorów takich jak Francuz Olivier Messiaen i amerykański Leonard Bernstein. "Chodzi o to, co leży pomiędzy nutami i za nimi" - podkreśla. "Przez" cud "mam na myśli cud, który wywołuje w nas muzyka klasyczna i moce uzdrawiające, które w niej drzemią."
Doświadczenia duchowej głębi, które filozofuje pod koniec książki w dyskusjach z politykami takimi jak Helmut Schmidt, kardynał Reinhard Marx, pisarz Yann Martel, reżyser Hollywood William Friedman, astronautka Julie Payette i neuronaukowiec Daniel Levitin. Ta ostatnia reprezentuje muzykę klasyczną, muzyka poznawcza tworzy nowe połączenia nerwowe w mózgu. "Pozwala nam na chwilę przejść poza normalną trójwymiarową przestrzeń" - wyjaśnia Kent Nagano niemal ewokacyjnie. "Prawdziwy" Otwieracz umysłu ", który może zainspirować każdego z nas do wysyłania mózgów w różnych dziedzinach."

Galeria | Okładka czasopisma kulturalnego w sztuce

Friederike Albat